Lidské tělo je hnací motor pro vás a vaše zdraví, pokud funguje tak, jak má, snad ani nevíte, že nějaké ty problémy máte. Občas je složité vlastně pochopit jednotlivé procesy, které se ve vašem těle objevují. Někdy to dokonce může být obrana, tělo se snaží o sebe pečovat, aby mohlo dále fungovat. Tělo nepřestává pracovat nikdy, funguje čtyřiadvacet hodin, sedm dní v týdnu.

Obranné mechanismy

Lidské tělo má několik obranných mechanismů, díky kterým se chrání. Přinášíme devět z nich. Věděli jste, proč se ve vašem těle dějí? A že jde vlastně o obranný mechanismus, který tělu pomáhá?

Zívání

Někdy může znamenat, že jste unavení a potřebujete si lehnout, někdy to bývá vlivem špatného vzduchu. Hlavním úkolem zívání však je ochlazovat mozek. Když je přetížen nebo přehřátý, pak nastupuje zívání. Pozor, zívání je vysoce nakažlivé, a když vidíte někoho zívat, automaticky zíváte také.

Protahování těla

Když se ráno probudíte, často se protáhnete. Neděláte to kvůli tomu, že by vás něco bolelo, je to tak nějak automaticky. Připravujete tak tělo na zátěž, která se během celého dne na něj snese. Protahujte se i cíleně během dne, procvičíte si svaly, obnovíte tok krve a zlepší se vám navíc nálada.

Škytavka

Má hned několik důvodů, proč vzniká a opravdu to není to, že na vás někdo z blízkých intenzivně myslí. Škytavka se objevuje, když člověk jí velmi rychle, polyká velké kusy jídla a také se objevuje, když se člověk přejí. Někdy to může být vina bloudivého nervu, který se propojuje bránicí a žaludkem.

Husí kůže

Neobjevuje se jen tehdy, když vidíte krásného muže či krásnou ženu nebo se v rádiu ozve vaše nejoblíbenější píseň. Ze všeho nejvíc snižuje množství tepla, které se ztrácí skrz kůže a díky tomu se snadněji člověk zahřeje na chladných či studených místech.