Vedle lyží a bot jsou pro běžecké lyžování velmi důležité hole. Může se to zdát jako banalita, ale věřte, že jde o velmi důležitou součást vybavení. Stačí si uvědomit, kolikrát hole zapíchnete do sněhu a zase je zvednete i během hodinového výletu.

Jeden z nejdůležitějších parametrů je délka holí. Zde je třeba mít jasno o tom, jakým stylem budete lyžovat. Rozhodnete-li se pro klasiku, potom je ideální délka holí maximálně do podpaží lyžaře. Jste-li bruslící běžkaři, zvolte hole delší, měly by vám sahat pod bradu nebo maximálně po nos. To už je oproti holím na klasiku docela rozdíl.

Druhým důležitým parametrem při výběru holí na běžky je materiál. Nejlehčí hole pro závodní lyžaře se vyrábí z karbonu. Ty jsou však na druhou stranu křehké, pro začátečníky nejsou příliš vhodné, mohou se poměrně snadno zlomit při pádu nebo kontaktu s holí dalšího lyžaře. Upřímně rozdíl hmotnosti mezi kompozitovou a karbonovou holí pozná jen opravdu sportovní lyžař a závodník. Jste-li rekreační lyžař, budou pro vás ideální kompozitové hole, které si zachovávají nízkou hmotnost, jejich pevnost je však mnohem větší.

Když chcete být nejlepší…

Pokud však trváte na tom nejlepším, neslevujte ze svých požadavků a pořiďte si karbonové hole. Pozor však na výběr toho správného typu karbonu, záleží totiž na způsobu výroby karbonových holí. Ty levnější jsou o poznání křehčí, takže je určitě lepší si přidat a vsadit na kvalitu. Hole se liší názvem a typem karbonu, přičemž cenově může být rozdíl i několik tisíc. Pro všechny nadšence, kteří nejsou závodníky, ale lyžování je baví, můžeme doporučit několik modelů, které mají velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Hole Leki Speed Carbon obsahují 85 % karbonu, jsou velmi příjemné s praktickým nacvakávacím poutkem za 3 840 Kč. Z těch levnějších jsou určitě kvalitní hole Rossignol Carbon 50 (50% podíl karbonu, 2 590 Kč), Ski-Go Vasa (50% podíl karbonu, 1 690 Kč), nebo Exel Centra (45% podíl karbonu, 1 840 Kč).