Když je člověku méně než dvacet let, má pocit, že o sebe nemusí příliš dbát. Vždyť život je dlouhý a na příkladnou životosprávu bude času dost… Jenomže opak je pravdou – čím dříve začnete, tím více pro své zdraví uděláte. A platí to také o pleti, kterou byste měla pravidelně čistit a celkově o ni dbát tak, abyste ve třiceti nevypadala na čtyřicet. Následující tipy jsou samozřejmě použitelné i v pokročilejším věku!

1. Pravidelné (a důkladné) čištění je základ

Pleť má důležitou funkci. Chrání nás před okolními vlivy a často musí vydržet extrémy, které se mohou negativně podepsat na jejím vzhledu. Proto tvář každý den čistěte od všeho, co na ní nepatří. Ráno od kožního mazu a potu, večer od nečistot všeho druhu a líčidel.

Pokud máte s čištěním pleti problém, protože vaše odličovadlo nedokáže odstranit všechny nečistoty, vyzkoušejte micelární vodu. „Zázračná“ tekutina obsahuje micely, které šetrně čistí pokožku i od těžkých kovů a hravě se s ní zbavíte i voděodolného make-upu. Kvalitní micelárku můžete bez obav používat každý den. Ušetří vám čas a dosáhnete díky ní skvělých výsledků. A protože se neoplachuje, vyhnete se díky ní nežádoucímu styku s kohoutkovou vodou (ta vaší pleti rozhodně nesvědčí).

2. Hydratujte a povzbuzujte přirozené procesy

Tajemství zdravé a krásné pleti údajně spočívá v hydrataci. Že jste to již někde četla? Otázka je, zda se tím řídíte a skutečně pokožce dostatek hydratace dopřáváte. K dehydrataci přispívá množství faktorů v čele se znečištěným ovzduším, stresem a únavou. Dlouhodobě dehydratovaná pokožka předčasně stárne, je napnutá a zranitelnější. Nezdráhejte se proto používat prověřené přípravky s hydratačním účinkem. Skvěle funguje micelární voda Hydrabio H2O od Biodermy.

3. Dejte stopku vysoušení

Spousta náctiletých bojuje s akné velmi kontraproduktivním způsobem – mastnou pokožku opakovaně vysušují, čímž paradoxně podporují produkci mazu. Vezměte si proto k srdci radu k nezaplacení: dejte ruce pryč od kosmetiky s obsahem alkoholu. Na trhu je mnoho účinných přípravků určených pro péči o mastnou pokožku. Třeba micelární voda pro mastnou kůži Sébium H2O.

4. S make-upem šetřete (nebo ho vůbec nepoužívejte)

Pamatujte, že čím více (a čím častěji) make-upu na pleť napatláte, tím více ji zatížíte. Make-up ucpává póry a zabraňuje kůži v přirozeném dýchání. Vezměte si příklad z mladých Japonek a Korejek, které make-up používají jen zřídkakdy, a to pouze v menším množství. Jejich pleť díky tomu vypadá skvěle!

5. Nestresujte se a snažte se žít zdravěji

Klíčem ke krásné pokožce bez nedokonalostí nejsou jen kvalitní kosmetika a hloubkové čištění – neméně podstatné jsou i další faktory. Dopřávejte si dostatek spánku, vyměňte fast food za zdravou stravu a nestarejte se nad maličkostmi, na kterých nestojí život.