V České republice stále přibývá jedinců, kteří patří mezi chovatele hadů. Zatímco někomu přijdou tito plazi atraktivní, jiní chtějí jen odstranit svůj strach. Zejména pokročilejší chovatelé po nějaké době touží po trošku větším nebezpečí, které představují hadi jedovatí. Jsou však vysokým rizikem nejen pro ně, ale také pro jejich okolí, proto při výběru zvažte všechna rizika a raději si vyberte takové druhy, po jejichž kousnutí neumřete hned.

Škrtiči jsou pro začátečníky

Když začínáte s chovem hadů, ze všech stran slýcháte jedno – vybírejte si škrtiče, nikoliv jedovaté hady. Jenže když už nějaké ty škrtiče odchované máte, pak vyvstává na povrch další výzva, kterou jsou právě ti zakázaní plazi – jedovaté druhy. Jelikož jsou velkým rizikem pro každého chovatele i pro jeho okolí, přistupujte k tomuto kroku velmi zodpovědně.

Chov jedovatých hadů rozhodně nezačínejte, pakliže chcete jen na někoho nebo něco zapůsobit. Nebezpečí, které jedovatí hadi představují, je totiž opravdu velké a je opravdové, není to jen nějaká babská povídačka. Tento druh hada pravděpodobně nikdy nebude zvířetem na mazlení, naopak ve vzduchu bude neustále kolovat jistá míra nevyzpytatelnosti.

Právní normy jako vaše večerní čtivo

Pokud skutečně zvažujete pořízení jedovatého hada, terárium z hliníkových profilů bude jedním z kroků. Terárium poté umístěte do samostatné a dobře uzamykatelné místnosti, kam budete mít přístup pouze vy a nikdo jiný z členů rodiny.

Ještě předtím však prostudujte právní normy. Běžné čtivo se pravděpodobně na nějakou dobu odstraní z vašeho nočního stolku a dá se přednost nejen vyhláškám, ale také novelizovaným zákonům, veterinárním zprávám, případně dalším podobným věcem.

V každém případě chov jedovatých hadů není to samé jako chov psa. Nelze si ho pořídit jen tak z fleku. Je nutné získat povolení, které se vydává na dobu tří let. Před získáním tohoto povolení dochází k velkému prověření veterinární správou, jestli jste skutečně schopní a způsobilí se o plaza starat.