Posted on

Občas má každý z nás problém usnout nebo se v noci několikrát probouzí či dokonce se probudí a už neusne. Druhý den jste unavení, bez energie a upřímně se těšíte do postele, kde se pořádně vyspíte. Pokud je to jednou za čas, není to až taková hrůza. Když se to však začne objevovat častěji a častěji, pak se už hovoří o nespavosti.

Poruchy spánku

Bohužel, poruchy spánku patří k velmi častým problémům, trpí jim takřka polovina populace, která trpí občasnými poruchami spánku. Přibližně patnáct procent jedinců pak trpí těžkou nespavostí. Nespavost bývá především způsobena nějakými zdravotními problémy, ať už duševními nebo somatickými. Problémy se spánkem se také častěji objevují s narůstajícím věkem.

Projevy nespavosti

  • Probouzíte se brzo ráno
  • Probouzíte se několikrát během noci
  • Máte problémy s usnutím, převalujete se v posteli
  • Necítíte se ráno svěží a odpočatí
  • Během dne se vám chce spát
  • Cítíte únavu, mohou se objevit bolesti hlavy a další problémy

Omezte kofein, alkohol a nikotin

Dejte pozor na to, co pijete. Od odpoledních hodin je dobré vynechat pití kofeinových a energetických nápojů, nedávejte si už kávu nebo pozor na nikotin. To jsou všechno látky, které vás nakopnou, a to není zrovna ideální, když jdete spát. Pozor také na alkoholické nápoje. I když se říká, že pomáhá spánku, ve skutečnosti snižuje jeho kvalitu.

Pozor na jídlo

Nemůžete jít spát hladoví, protože kručící žaludek vás spát nenechá, ale pozor na to, co večer konzumujete. Je dobré zařadit do své stravy sacharidy, večeře by neměla být těžká, aby vás v žaludku netlačila.

Vyhněte se stresu

Možná je to pro vás nereálné, ale večer se doporučuje nepracovat a ani neřešit stresová a náročné situace. Snažte se relaxovat, být v pohodě a spíše se snažit uvolnit. Vyvarujte se stresu, který je častým problémem u nespavosti.