Online výuka je obtížná nejen pro starší učitele. Proto jsme si pro vás připravili tři tipy, jak ji zdokonalit a udělat zajímavější.

    1. Rozvíjejte digitální gramotnost

Nucená přestávka a následný lockdown zhatil plány většiny učitelů. Není se tedy čemu divit, že většina bude chtít v letošním nahuštěném programu neprobranou látku rychle dohnat. K některým důležitým věcem se sice bude nutné vrátit, zpočátku ale tomuto vábení odolejte. Je totiž potřeba se věnovat především digitální gramotnosti studentů a jejich rozvíjení. Většina žáků už sice v dnešní době ovládá technologie lépe než učitelé, nějaký čas ale této činnosti rozhodně věnujte.

    1. Komunikujte s rodiči

To, že vás distanční vzdělávání odděluje od osobního kontaktu, neznamená, že byste jej měli vynechat. Především rodiče ocení, pokud čas od času předáte potřebné informace a budete s nimi sdílet i další důležité věci. Pro obě strany pak bude mnohem jednodušší stíhat termíny a pracovat na úkolech správným způsobem. Aby ale vše dobře fungovalo, zvolte jednotnou platformu, která bude vyhovovat všem. Komunikace s rodiči vám pak nezabere tolik času a bude i pro vás mnohem snadnější.

    1. Zpomalte tempo výuky

Během videokonference toho nezvládnete tolik jako v klasické hodině ve třídě. Myslete na to už během přípravy. Připravte si jen tolik materiálu, který během vyhrazeného času opravdu zvládnete probrat. Při výuce pak dávejte pozor především na to, aby vaše komunikace byla jasná a dostatečně zřetelná. Proto zpomalte tempo výuky a nebojte se pravidelně ptát, jestli všichni probíranou látku chápou. Digitální vzdělávání/digitalizace výuky zřejmě přinese celou řadu problémů, které můžete odstranit právě zpomalením tempa. Rozhodně ale nezpomalujte tolik, aby byla hodina vyloženě nudná až uspávající. Zvolte takové tempo, které bude pokud možno vyhovovat všem.