Pokud jste vyznavači doutníků, měli byste přemýšlet o jejich správném skladování. Doutníky totiž vyžadují velmi specifickou teplotu a vlhkost, aby se udržely čerstvé i při dlouhodobém skladování, a to bez zvlhčovacího zařízení nebudete schopni zajistit. Pokud už máte (nebo se chystáte mít) sbírku doutníků, potřebujete prostě humidor.

Když vstoupíte do světa kouření doutníků poprvé, může vám humidor, zvlhčovače do humidoru, roztok do zvlhčovače, vlhkoměry do humidoru připadat záhadný. Udržování správné vlhkosti doutníků jim však zajistí špičkovou chuť po dlouhou dobu. Dobrý humidor má vše, co je potřeba k udržení doutníků ve správných podmínkách. Kvalitní humidor na doutníky je víc než jen krabička (krabice, skříňka). Musí mít několik důležitých součástí, které zajišťují dokonalou kontrolu klimatu uvnitř.

Pár slov o humidorech

Nejdůležitější součástí humidorů (stolni humidory, skříňové humidory, cestovní humidory, humidor set) je jejich zvlhčovací systém. Ten může být jednoduchý nebo složitý, v závislosti na velikosti a kvalitě humidoru. Zvlhčovač do humidoru dodává do humidoru vlhkost, aby doutníky zůstaly nadýchané a hořely pomalu. Správná vlhkost také pomáhá zachovat esenciální oleje, které dodávají doutníkům chuť a vůni. Obecně je cílem udržovat v humidoru 70 % relativní vlhkosti, aby bylo dosaženo optimálních podmínek skladování.