Proč nikdy nemůžeme házet science fiction literaturu do jednoho pytle?

U spousty literárních směrů, žánrů a dalších odnoží můžeme jednoduše dojít k tomu, že je i zkušení autoři začnou pravidelně házet do stejného pytle. Najednou se tak díla, která mohou být součástí jakéhosi sub žánru dostávají přímo po bok děl, od kterých jsou extrémně rozdílná.

Jedním ze žánrů, u kterých je to naprosto běžným případem, je science fiction. Lidé velice rádi knihy, časopisy, komiksy a mnohé další, jednoduše házejí do stejného pytle. Pokud byste ale někdy opravdu vkročili do světa science fiction, zjistíte, jak extrémně rozdílná mohou některá díla být!

Náš tip: Nechcete-li utrácet za nové knihy, zkuste knihy bazar, kde seženete knihy za minimální ceny.

Velké množství kultovních děl

Možná jenom málokterý žánr se může chlubit tak velkým množstvím kultovních děl, jako je právě science fiction. Tento žánr se vyvíjel už od svých prvních krůčků společně s lidmi. A zatím co lidé žili vždycky v současné době, tak science fiction vzhlíželo k budoucnosti a přinášelo nám pro někoho pobuřující, pro jiné zase příjemné obrázky toho, jak by to jednou mohlo vypadat. Vznikla tak celá řada kultovních děl, přičemž mnohé z nich se již dlouhodobě řadí mezi nejoblíbenější knihy mnoha čtenářů. Příkladem za všechny může být úžasný román Duna.

Nejvíce oblíbené byly původní směry

Pokud se vrátíme do počátků science fiction, tak se budeme pohybovat přibližně v minulém století. Ačkoliv už existovali spisovatelé, pro které tento směr byl zajímavý, jako kupříkladu i Čapek. Tak se nejvíce začal rozvíjet tento žánr v USA. Jednalo se především o závislost na rozvoji počítačových technologií na místních univerzitách. Mezi nejčtenější knihy té doby patřil kyberpunk. Směr, který dal vzniknout celé řadě kultovních děl, přičemž mnohá jsou do dneška oživovaná v rámci herních titulů nebo na plátně.

Rozdílné postoje jednotlivých autorů

Jednotliví autoři rozhodně v tomto literárním žánru nepatřili mezi jednoznačně přesvědčenou skupinu lidí. Naopak se velice často překlápělo přesvědčení jednotlivých autorů z jedné strany na druhou a mnohdy tak vznikla protikladná díla. I díky tomu tak knižní databáze v rámci science fiction přinese titul od titulu velice rozdílné a zajímavé čtení.