Roční hlášení za odpady, jen se to vysloví a některým přeběhne mráz po zádech. Je to pro většinu lidí nepříjemná povinnost. Je třeba vést průběžnou evidenci odpadu a posílat výkaz statistiky o odpadech na ČSÚ. Když dosáhnete v produkci odpadů zákonných limitů, týká se vás povinnost zpracovat roční hlášení a odeslat ho v termínu na ISPOP. V roce 2021 ovšem přišel zákon, který podmínky mění.

Nový zákon o odpadech

Víte o tom, že se roční hlášení od roku 2021 řídí novým zákonem o odpadech 541/2020 Sb.? Je důležité to vědět, protože tento zákon udělal nějaké podstatné změny. Jednou z těchto změn je úprava limitu u odpadu. Do roku 2021 byl limit u běžného odpadu 100 tun za rok a u nebezpečného 100 kilogramů za rok. Nově se limit u nebezpečného odpadu zvýšil na 600 kilogramů. Mnoha menším producentům odpadu tak odpadla nutnost roční hlášení zpracovávat. Úleva je to jen částečná, protože stále mají povinnost vést průběžnou evidenci odpadu, která je průkazná, že limit nepřesahují.

Změnil se také termín, do kdy je potřeba roční hlášení odeslat na ISPOP. Doposud to bylo od 1.1. do 15.2., ale nově se termín posunul a čas máte do konce roku. Roční hlášení za odpady 2022 tedy můžete odeslat až do 28.2.

Nechte to na zkušené firmě

Na problematiku odpadu jsou tu firmy, kterým můžete svěřit povinnosti, která vás jen zdržují. Roční hlášení za odpady si nenechávají zpracovat jen živnostníci, ale také firmy a obce. Navštivte webové stránky Rocnihlaseni.cz, kde naleznete více informací. Odborníkům jen nahrajete podklady, zaplatíte za službu a oni se postarají, aby bylo roční hlášení správně zpracované a včas odeslané na ISPOP.