Jaké sportovní suplementy ocení běžci a vytrvalostní sportovci?

Sportovce rozhodně nejde škatulkovat do jednoho jediného okruhu lidí a podle toho jim vymezit potřeby, schopnosti a další podobné prvky. Každý sportovec je zkrátka jiný, což platí také pro jednotlivé druhy sportovců.

Jedním z druhů sportovců, kteří jsou fyzickou stavbou i potřebami dost specifičtí, jsou právě běžci a vytrvalostní sportovci. U nich sice nenajdeme rozvinutou muskulaturu, ale síly přitom mají opravdu hodně. Soustředění je ale na zcela jiné parametry svalových vláken, než bychom čekali kupříkladu u vzpěrače. A podle toho se liší také potřeba jejich kvalitní suplementace.

Nutnost neustálého doplňování vitamínů

Pot má pro tělo spoustu pozitivních vlivů. V první řadě je pochopitelně obranným mechanismem těla při námaze, který zabraňuje přehřátí a následnému kolapsu lidského organismu. Vedle toho ale může i uškodit v tom smyslu, že je dost velkým procentem potu také celá řada důležitých vitamínů. Ty se u vytrvalostních sportovců jednoduše ztrácejí neustále, a proto je důležité vitamíny a minerály pro sportovce doplňovat nejen ve stravě, ale také pomocí suplementů pro to určených.

Hypotonické a isotonické nápoje

Pokud pro vás není sportovní výživa úplně novým pojmem, tak zajisté znáte i tyto dva pojmy. Vytrvalostní sportovci by přitom měli vždy využívat přednostně hypotonické nápoje. Důvod? Ten je naprosto jednoduchý. Hypotonické nápoje jsou totiž složením stejné, jako isotonické. Koncentrace pevných látek je ale v nich mnohem menší. Konkrétně je taková, aby neměl nápoj vyšší hustotu, než je přirozená hustota krve. Díky tomu můžete jednoduše doplňovat důležité živiny, aniž byste u toho mohli riskovat zpomalení oběhu a zásobování těla důležitými látkami.

Nezapomínejte na důležité elektrolyty

Jednou ze základních součástí stopových prvků a vitamínů v lidském těle, jsou také elektrolyty. Doplnit je mohou například alkalické minerální vody. Mozek i nervový systém funguje na základě elektrických signálů. Pokud v našem těle nejsou v dostatečném množství obsaženy právě podstatné elektrolyty, tak jednoduše nemusí fungovat nervová soustava správně. Můžeme mít pocity slabosti, necitelnosti končetin nebo i křečí.