I když je v naší zemi minimální nezaměstnanost, přesto může dojít k situaci, kdy se ocitnete bez práce nebo práci chcete změnit. Novou pracovní příležitost můžete hledat několika způsoby. Snad tou nejzákladnější a mnohdy nejúčinnější variantou je poptat se po známých, příbuzných či kamarádech.

Další možností je obejít místní fabriky, úřady, společnosti, zda nepoptávají na volná místa, zaměstnance. Již méně účinné je podání inzerátu do místních periodik. Ale co se naopak vždy vyplatí je zabrousit na pracovní portál. Těch je na trhu hned několik a na nich můžeme vybírat jednotlivé nabídky nebo zveřejnit svou vlastní.

Portály pracovních příležitostí

Na pracovních portálech nehledejte nabídku pracovních míst pro všechny profese. Portály se nejvíce vyplatí pro programátory, vývojáře, konstruktéry, strojní inženýry, obchodní zástupce, řidiče kamionů, kuchaře nebo pro business development managery.

Existují však také profese, které na pracovních portálech vysloveně nenajdeme. Jsou to například stomatologové, odborní lékaři nebo právníci.

Sociální sítě

Pokud zaměstnavatel nechce platit relativně vysoké částky za uveřejnění pracovní nabídky na pracovních portálech, používá k tomu sociální sítě. Proto hledejme i zde nebo na různých firemních webových stránkách.

Základem je správně napsaný životopis

Ať budete hledat pracovní uplatnění kdekoli, základem je vždy dobře napsaný a strukturovaný životopis. Vytvořte si životopis pro každý typ zaměstnání samostatný, protože ze životopisu musí být jasné, že hledáte přesně tu či onu pozici. Měl by mít jasnou strukturu a měl by být přehledný.

Klíčové body a fakta zvýrazněte. O platu se nezmiňujte. Uvádějte vždy jen pravdivé informace, případná lež se nakonec vždy ukáže. Celý životopis si několikrát pozorně přečtěte a odstraňte všechny pravopisné chyby. Správně napsaný životopis vám velmi usnadní hledání nového pracovního místa.